Rodzaje motoreduktorów stosowanych w zakładach przemysłowych
Motoreduktory to urządzenia, które z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością, w wyniku czego liczba zastosowań stale wzrasta. Można to szczególnie zaobserwować w sektorze, jakim jest przemysł. Jest tak z uwagi na mnogość maszyn, które wykorzystuje się w wielu branżach, a które mogą zostać zmodernizowane przy użyciu motoreduktora walcowego, ślimakowego lub w innej postaci.
Urządzenia te stosuje się coraz częściej, ponieważ zapewniają one zmniejszony rozmiar napędu, co wynika z uproszczenia jego budowy. Motoreduktor jest bezpośrednim połączeniem silnika z przekładnią, dzięki czemu zyskuje się wiele miejsca w maszynie przemysłowej, która może stać się mniejsza, lżejsza lub wyposażona w dodatkowy osprzęt. Dzięki temu, że urządzenie to upraszcza konstrukcję całej instalacji, spada też ryzyko wystąpienia awarii, ponieważ jest mniej elementów, które mogą ulec uszkodzeniu. W tym artykule przybliżymy Wam jakie rodzaje motoreduktorów stosowane są w zakładach przemysłowych.
Jakie motoreduktory używa się w przemyśle
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów motoreduktorów, które z powodzeniem mogą być stosowane w przemyśle. Do najpopularniejszych zalicza się urządzenia walcowe, walcowo-ślimakowe, a także ślimakowe. Dostępne są także specjalne motoreduktory przeznaczone do przemysłu ciężkiego, które dzięki swojej budowie są przystosowane do ciągłej pracy i wyjątkowo trudnych zastosowań. Do takich modeli należą m.in. Motovario PBZ, PBH i PBC. Z kolei motoreduktory walcowo-stożkowe stosuje się w transporterach, mieszadłach, młynach i popach. Ich budowa pozwala na cichą i wydajną pracę, co więcej, są one odporne na duże obciążenia i wytrzymują kilka lat pracy. Innym rodzajem motoreduktora jest typ ślimakowy, który znajduje bardzo wiele zastosowań. Można do nich zaliczyć implementację we wciągarkach, wózkach suwnicowych i mieszalnikach. Motoreduktory ślimakowe spotyka się także w urządzeniach podziałowych, napędach stołu frezarki lub w jeszcze innych.