Jak działa przekładnia kątowa?
Różnego rodzaju elementy przeniesienia napędu oraz przeniesienia mocy odpowiadają za prawidłowe działanie wielu maszyn i urządzeń produkcyjnych. Jednym z typów przekładni jest przekładnia kątowa, której zadaniem jest zmiana wektora kierunku przesyłu mocy. Dowiedz się, w jaki sposób działa przekładnia kątowa, jaka jest jej budowa oraz jakie znajduje zastosowanie.
Co to jest przekładnia kątowa?
Przekładnia kątowa, którą nazywamy też przekładnią walcowo-stożkową, to jeden z ważnych elementów zabudowy napędu, który powszechnie stosowany jest w przypadku przenośników taśmowych. W tym przypadku mamy do czynienia z ustawieniem osi wału napędu oraz osi silnika pod kątem prostym, co ma związek z nazwą przekładni.
Przekładnia kątowa może zostać zamocowana na kilka sposobów wyróżnia się m.in. mocowanie na łapach oraz na wale za pośrednictwem ramienia reakcyjnego. Przekładnia kątowa jest dość specyficznym typem przekładni, której podstawowym zadaniem jest zmiana wektora kierunku przesyłu mocy. Przekładnie kątowe współpracują z odpowiednio dobranymi silnikami i cechują się różnym przełożeniem.
Na jakiej zasadzie działa przekładnia kątowa?
Zasady działanie przekładni kątowej zwykle nie są skomplikowane. Przekładnia kątowa ma za zadanie przeniesienie ruchu z elementu napędowego na element napędzany. Działanie przekładni kątowych uzależnione jest od ich rodzaju. Wyróżniamy:
- przekładnie, których działanie pozwala na zmianę kierunku przeniesienia napędu i zachowanie wyjściowej prędkości obrotowej,
- przekładnie, których działanie zakłada redukcję obrotów wyjściowych o połowę w stosunku do obrotów zasilających,
- przekładnie, których działanie zakłada trzykrotną redukcję obrotów wyjściowych w stosunku do zasilania.
Oferujemy Państwu wysokiej jakości elementy przeniesienia mocy i napędu renomowanych producentów. W sprzedaży posiadamy m.in. niezawodne przekładnie kątowe włoskiej firmy POGGI, które cechują się bardzo długą żywotnością, dlatego też cieszy się bardzo dużą popularnością wśród klientów.