Falowniki w zastosowaniach przemysłowych
Falownik to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Umożliwia on odpowiednią regulację napięcia oraz częstotliwości maszyn i urządzeń napędzanych energią elektryczną. Zastosowanie falowników w urządzeniach elektrycznych jest kluczowe dla prawidłowej pracy napędzających je silników. Objaśniamy, czym jest falownik oraz jakie znajduje zastosowanie w przemyśle.
Co to jest falownik?
Falownik to potoczna nazwa przemiennika częstotliwości. I my będziemy korzystać z potocznego nazewnictwa w poniższym artykule. Falowniki służą w celu zmiany napięcia i częstotliwości prądu przemiennego. Dzięki działaniu falowników możliwe jest wytworzenie napięcia o regulowanej częstotliwości, co umożliwia regulację momentu obrotowego i prędkości obrotowej silnika elektrycznego. Dzięki działaniu falowników silniki elektryczne mogą pracować na różnych obrotach, co znacząco zwiększa ich funkcjonalność. Co więcej, dzięki falownikom praca urządzeń elektrycznych jest płynna i optymalnie dopasowana do konkretnych potrzeb.
Jakie wyróżniamy rodzaje falowników?
Falowniki dzielimy na:
- falowniki bezpośrednie,
- falowniki pośrednie.
Dodatkowo podział falowników uwzględnia sposób ich zasilania oraz metodę sterowania.
Biorąc pod uwagę źródło zasilania, wyróżniamy:
- falowniki prądu,
- falowniki napięcia.
Biorąc pod uwagę metodę zasilania, wyróżniamy:
- falowniki skalarne,
- falowniki wektorowe.
Jakie są metody regulacji prędkości silnika prądu przemiennego?
Regulację prędkości silnika prądu przemiennego umożliwia zastosowanie kilku metod. Najprostsza i zarazem najskuteczniejsza z nich uwzględnia zmianę częstotliwości napięcia zasilającego. Na możliwości regulacji wpływa zastosowanie odpowiednio dobranego falownika, który poprzez wpływ na prędkość wirowania pola magnetycznego zmienia prędkość obrotową wirnika.
Jakie jest główne zastosowanie falowników w przemyśle?
Falowniki stanowią niezbędną w celu wydajnego i poprawnego funkcjonowania cześć każdej maszyny, która napędzana jest energią elektryczną. Stosuje się je w różnych urządzeniach, jednak najczęściej stanowią one część maszyn i urządzeń o nieskomplikowanej budowie i prostym sposobie działania. Falowniki stosuje się między innymi w:
- tokarkach,
- obrabiarkach numerycznych,
- sprężarkach,
- wiertarkach stołowych,
- pompach głębinowych,
- wentylatorach,
- przenośnikach taśmowych.
Dzięki działaniu falowników możliwe jest obniżenie poboru mocy maszyn i urządzeń przemysłowych, co przekłada się na obniżenie kosztów związanych z ich użytkowaniem.